Uudiskiri nr. 1
Tere!
Valmis on saanud Eesti Rütmimuusika Hariduse Liidu (ERHL) esimene uudiskiri (01/2025)! Oleme põnevil, et saame jagada sinuga lugusid ja põgusaid pilguheite rütmimuusika maastikule ning avada veidi rohkem ka ERHL-i tegemiste telgitaguseid.
Uudiskiri hakkab ilmuma kord kvartalis, pakkudes igas numbris inspireerivat lugemist. Loodame, et leiad siit midagi, mis sind kõnetab – olgu see uus teadmine, idee või lihtsalt mõnus meelelahutus.
Esimeses uudiskirjas tutvustame sulle ERHL-i. Rambivalguses läheme külla meie koostööpartneri, Räpina Muusikakooli, rütmimuusika kitarri-, basskitarri- ja ansambliõpetajale, Alari Piispeale. Kas teadsid, et…? rubriigis vestleme Pärnu Muusikakooli rütmimuusika hingelise eestvedaja, Erko Niiduga, ja alustame sammhaaval ka 2022. aastal valminud rütmimuusika näidisõppekava tutvustamisega. Tööriistakasti rubriigis jagame mõtteid ja nippe rütmimuusika õpetamisest, mis oleme kokku noppinud meie meistriklassidest. Ega me jalgratast ei leiuta, aga mõned julgustavad ideed kuluvad ehk marjaks ära.
Kui sul tekib mõtteid või teemasid, mida tulevikus sooviksid uudiskirjas näha, siis ära kõhkle – kirjuta meile aadressil info@erhl.ee.
Sisukord
- ERHL-i tegemistest
- Rambivalguses – Alari Piispea: “Käigem rohkem ja kiiremini ajaga kaasas!”
- Kas teadsid et…? – Intervjuu Erko Niiduga rütmimuusika ajaloo õpetamise teemadel
- Rütmimuusika näidisõppekava
- Tööriistakast – fookuses bänditunni meistriklass
- Rütmimuusika hariduse sündmuste kalender
1. ERHL-i tegemistest
Mis on rütmimuusika?
Rütmimuusika on põnev ja mitmekülgne valdkond, mis hõlmab paljusid muusikastiile nagu jazz, rock, pop ning nende arvukaid alastiile. Soovime luua muusikakoolides rohkem võimalusi õppida muusikat ja pille mitte ainult klassikalises, vaid ka rütmimuusika võtmes. Usume, et see aitab hoida tänapäeva digitaalses ja kiiresti muutuvas maailmas lapsi rohkem muusika juures. Lõppude lõpuks on oluline, et noored õpiksid muusikat mitte ainult kuulama ja nautima, vaid ka aktiivselt looma, esitama ja päriselt osa saama.
Mis on ERHL?
Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit (ERHL) on organisatsioon, mis loodi Virgo Sillamaa eestvedamisel üksteist aastat tagasi. Meie põhieesmärk on toetada ja edendada rütmimuusika hariduse arengut Eestis.
Kuidas me seda teeme?
ERHL-i tegevus on aastatega kasvanud ja arenenud. Meil on tänaseks kokku juba ligi 50 liiget, sealhulgas 3 muusikakooli – Saue Muusikakool, Viimsi Muusikakool ja Räpina Muusikakool. Meie areng on kulgenud tõusude ja mõõnadega, kuid sihikindlus ja ühine eesmärk on aidanud edasi liikuda. Praeguses ERHL-i juhatuses tegutseb seitse pühendunud muusikut: Liis Lutsoja, Ivi Rausi, Jaan Varts, Kristjan Kaasik, Marek Talts, Sten Valdmaa ja Roland Jairus, kes annavad endast parima, et rütmimuusika hariduse positsioon Eestis muutuks tugevamaks.
![](https://erhl.ee/wp-content/uploads/2025/02/347428086_764252935393372_8238235867581179860_n-1024x453.jpg)
Kahe aasta jooksul on ERHL organiseerinud bänditunni meistriklasse üle Eesti, et arendada koosmängu oskusi läbi rütmimuusika ansamblitunni igas vanuses õpilastega ja nende pillidega, mis on olemas. Kokku on tänaseks toimunud 15 üle-eestilist meistriklassi kümne erineva muusiku-juhendaja eestvedamisel.
Hoiame tegevuses mitmeid algatusi ja lisaks meistriklassidele alustame kvartaalse ERHL-i uudiskirjaga. Selle peamine eesmärk on toetada muusikahariduse valdkonda ning pakkuda väärtuslikku teavet ja inspiratsiooni õpilastele, õpetajatele, lapsevanematele ja kõigile muusikahuvilistele. Läbi erinevate rubriikide jagame praktilist infot, ideid ja lugusid, mis aitavad kaasa loovuse arendamisele ning tõstavad teadlikkust rütmimuusika rollist ja võimalustest muusikahariduses.
Meie missioon
Soovime tugevdada rütmimuusika kogukonda ja tõsta selle valdkonna positsiooni Eesti muusikahariduse maastikul. Oleme veendunud, et koos saame inspireerida noori, rikastada haridust ning tuua muusikamaailma rohkem avastamisrõõmu ja loomingulisi võimalusi.
2. Rambivalguses – Alari Piispea: “Käigem rohkem ja kiiremini ajaga kaasas!”
![](https://erhl.ee/wp-content/uploads/2025/02/Alari-Piispea.jpg)
Meie juhatuse liikmel Jaanil oli tore vestlus kogenud basskitarristi ja õpetaja Alari Piispeaga, kes on tegutsenud professionaalse muusikuna juba üle 40 aasta. Ta on mänginud paljudes ansamblites, millest tuntuimad on Kõrsikud, Jääboiler ja Justament. Tegutsenud 15 aastat produtsendi ja stuudiomuusikuna “Forwards” stuudios. Korraldanud ja juhtinud 25 aastat Vanemuise teatri muusikalides bändide tööd. Lisaks muusikutööle on ta õpetaja Heino Elleri Muusikakoolis, Tartu 1. muusikakoolis ja Räpina muusikakoolis, juhendades rütmimuusika ansambleid ning basskitarri- ja kitarriõpilasi.
Rääkisime rütmimuusika õpetamise tulevikust ja väljakutsetest Eestis ning ansamblimängu olulisusest.
JV: Kuidas algas sinu teekond muusiku ja õpetajana?
AP: Pärast põhikooli astusin Otsakooli estraadiosakonda. Tahtsin õppida nii basskitarri kui klarnetit, aga kuna olin klarnetil osavam, soovitati esialgu keskenduda ühele erialale. Minu õpetajaks oli Aleksander Rjabov, Eesti rütmimuusika legend. Just tema pani mind oma bigbändi ja orkestrisse ka bassi mängima, kust saadud praktiline kogemus on hindamatu.
Järgnes konservatoorium… Aga kuna muusikutöö bändides röövis suurema osa ajast, jäid need õpingud pooleli.
Õpetamisega olen tegelenud alates 2017. aastast. Varem olin kindel, et ennast sellega ei seo, kuna nägin, kui keeruline on ühendada aktiivse muusiku elu õpetajatööga. Minu abikaasa on Elleri kooli teoreetiliste ainete õpetaja, seega olin nende teemadega vägagi kursis. Aga kui Ain Agan tuli Elleri kooli rütmimuusika osakonda juhtima, suutis ta mind veenda. Alustasin ühe õpilasega ja aja jooksul kasvas koormus suuremaks. Koroonaperioodil oli ka rohkem aega õpetamisele pühenduda.
3. Kas teadsid et… ? – Intervjuu Erko Niiduga rütmimuusika ajaloo õpetamise teemadel
![](https://erhl.ee/wp-content/uploads/2025/02/Erko-Niit-2.jpg)
Kus ja kaua oled rütmimuusika ajalugu õpetanud?
Olen õpetanud rütmimuusika ajalugu Pärnu Muusikakoolis juba kaksteist aastat. Lisaks muusikaajaloole õpetan ka kitarri.
Miks on oluline muusikakoolis rütmimuusika ajalugu õppida?
Ega ma tegelikult ju ei teagi, kas see on oluline, aga mulle tundub, et tänu muusikaajaloo õppimisele loovad õpilased selle muusikaga rohkem sidet, mida nad erialas ja bänditunnis mängivad.
Ideaalis on ju muusikakoolis tervikõpe – õpitakse muusikat läbi ajaloo, teooria, koosmängu ja erialainstrumendi. Paljud noored täna ei tea, keda nad üldse kuulavad. Panevad Spotify playlist’i peale ja valivad taustaks smooth jazz´i. Aga nad võiksid ka artistide nimesid natukenegi teada ja ajaloolist tausta, miks ja kuidas mingi muusika on tekkinud.
4. Rütmimuusika näidisõppekava tutvustus
Selles rubriigis hakkame tutvustama rütmimuusika näidisõppekava ainekavasid. Täna viime teid sissejuhatavalt teemasse.
2023. aasta jaanuar tõi Eesti muusikaharidusse midagi uut ja värsket – valmis huvikoolidele mõeldud rütmimuusika näidisõppekava! Selle loomisel ühendasid jõud üle kahekümne Eesti muusiku ja pedagoogi, et pakkuda noortele muusikutele ja nende õpetajatele parimat võimalikku alust rütmimuusika õppimiseks ja õpetamiseks.
Õppekava loomise taga oli soov jagada väärtuslikke teadmisi ja kogemusi, pakkudes ideid, mis inspireerivad nii õpilasi kui ka õpetajaid. See pole lihtsalt õppevahend – see on ka dialoogi ja koostöö tekitamise vahend rütmimuusika kogukonnas. Kujutle, kuidas noored muusikud üle Eesti saavad ühtse teadmiste ja oskuste pagasi, mis annab neile võrdse stardipositsiooni, olgu nende siht suuremad lavad või lihtsalt kirglik musitseerimine sõpradega.
Aga see pole kõik – see õppekava pole kivisse raiutud. Meie suurim rõõm on näha, kuidas see ajas areneb ja täiustub, aidates õpilastel oma muusikalist teekonda samm-sammult rikastada. Näeme õppekava pigem ideede kogumikuna, mis on inspireeriv tööriist, mille abil huvikoolid saavad oma muusikaõppe ja instrumentide ainekavasid luua ning täiendada.
Praegu koosneb näidisõppekava tervelt 11 ainekavast: teooria, ansambliõpe, klaver, kitarr, basskitarr, akordion, viiul, trompet, tromboon, laul ja löökpillid. Puudu on tänase seisuga veel saksofoni ja rütmimuusika ajaloo ainekavad, mis saavad samuti õige pea valmis.
Kutsume Sind osa saama sellest teekonnast! Võta õppekava ette, ammuta sellest ideid ja kohanda oma vajadustele. Ja palun ära hoia oma mõtteid ainult enda teada – jagades oma tagasisidet, aitad muuta rütmimuusika õpetamist kogu Eestis veelgi paremaks. Üheskoos saame anda noortele muusikutele oskused, teadmised ja enesekindluse, et nad tunneksid endid oma muusikuteekonnal enesekindlalt.
5. Tööriistakast – Kuidas arendada koosmängu oskusi?
Anname väikesed näpunäited bänditunni paremaks läbiviimiseks:
- Alusta nende pillidega, mis on, sest bändis ei pea olema alati trumm ja bass. Tähtis on koosmäng ja rõõm sellest!
- Kui ei ole ühtlase mänguoskuse tasemega mängijaid bändis, siis ära heitu. Väiksemate oskustega muusikud õpivad tugevamate pealt, tugevamad saavad nooremaid juhendada ja areng on kõigil.
- Uuri RM ansambli ainekava ja ole julge katsetama.
- Kasuta eriala- ja ansamblitundides fonosid kui pole rütmigruppi võtta.
- Telli ERHL-i kaudu meistriklass, mis keskendub just sinu kooli ja õpilaste vajadustele. Kirjuta meile!
6. Rütmimuusika hariduse sündmuste kalender
Kutsume teid üles jagama meiega rütmimuusika hariduse valdkonna sündmusi. Saatke info koos lingiga info@erhl.ee
KONKURSID
Tallinna Talent 2025
Registreerimise tähtaeg on 6. veebruar. Rohkem infot SIIN.
Lauluragin 2025
IX Vabariiklik pop-jazz duettide konkurss-festival 22.-23. Märtsil Valgas.
Registreerimise tähtaeg on 10. veebruar. Rohkem infot SIIN.
Uno Naissoo 41. heliloomingu konkurss
Tööde esitamise tähtaeg on 16. veebruar. Finaalkontsert toimub 31. märtsil MUBA-s.
Rohkem infot SIIN.
Paide Noortebändide festival
29. augustil toimub Paide Noortebändide festival Paide Vallimäel. Registreerimiseks täida see küsitluse vorm enne veebruari lõppu. Esimestel reageerijatel on võimalus lavale pääseda!
Lisainfo: noortebandidefestival@gmail.com
Meero Talent 2025
Registreerimise ja video vooru tähtaeg on 3. märts. Rohkem infot SIIN.
KONTSERDID
5. veebruar 18.00 MUBA Noored talendid & Estonian Dream Big Band MUBA Suures saalis.
Rohkem infot SIIN.
11. veebruar 18:00 MUBA rütmimuusika suuna latin stiilibändide kontsert MUBA Suures kammersaalis.
Rohem infot SIIN.
18. veebruar 18:00 MUBA rütmimuusika suuna funk stiilibändide kontsert MUBA Suures kammersaalis.
Rohkem infot SIIN.
4.-8. märts 43. Tudengijazzi festival
Rohkem infot SIIN.
————–
ASTU ERHL-i LIIKMEKS ja koos saame arendada rütmimuusika tulevikku nii, et rohkem noori jõuaks rütmimuusika juurde ning elamus muusikaga tegelemisest kannaks läbi elu.
Liikmemaks eraisikule on 10€ aastas, juriidilisele isikule 100€ aastas.
Liikmemaksu palume tasuda:
MTÜ Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit
Swedbank EE112200221058420819
Selgituseks: “2025. aasta liikmemaks [nimi] eest”