Uudiskiri nr. 2: Aprill 2025

Sisukord

  1. ERHL-i tegevuste rubriik
  2. Õppekavad – intervjuu Martin-Eero Kõressaare ja Indrek Mälloga
  3. Rambivalguses – Saue Muusikakool ja Jaan Jaanson
  4. Kas teadsid, et …? – intervjuu Mairo Marjamaaga
  5. Õpetaja tööriistakast
  6. Kalender

ERHL-i üldkoosolek

Päevakava:

  1. Üldkoosoleku päevakorra ja kodukorra kinnitamine;
  2. Ülevaade juhatuse tegevusest juuni 2024 – mai 2025;
  3. 2024. eelarve täitmise tutvustus ja majandusaastaaruande kinnitamine;
  4. 2025. aasta eelarve tutvustus ja kinnitamine;
  5. 2025. aasta tegevuste tutvustamine;
  6. Uue juhatuse valimine ja kinnitamine vastavalt põhikirjale;
  7. Muud teemad.

1. ERHL-i tegevuste rubriik

Aprill on käes ja kohe-kohe antakse stardipauk aasta suurimale jazzipeole – Jazzkaar koputab juba uksele!

Ka meie oleme valmis saanud järjekorras juba teise ERHL-i uudiskirja, et piiluda veidi sügavamale selle noore ja põneva muusikasuuna hariduse telgitagustesse siin Eestis. Loodame, et meie lood pakuvad inspiratsiooni ka teie enda tegemistesse – olgu see klassiruumis, prooviruumis või kontserdisaalis.

Aga kõigepealt – trummipõrin ja trompeti signatuur!
ERHL-i pere on kasvanud! Meil on suur rõõm tervitada kolme uut partnerkooli: Viljandi Muusikakool, Pärnu Muusikakool ja Gustav Adolfi Muusikakool. Nüüd on meid juba kuus – kuus kooli, üks eesmärk: inspireerida, arendada ja avardada rütmimuusika haridust Eestis.

Rõõm on näha, et järjest enam koole soovib selle teekonnaga kaasa tulla.
Kui tunned, et sooviksid oma muusikakooliga samuti ERHL-iga kampa lüüa, siis kirjuta meile julgelt! Koos saame rikastada ja inspireerida muusikahariduse maastikku – et oleks rohkem avastamisrõõmu ja loomingulisi võimalusi.

Aga nüüd uudiskirja lugude juurde.
Selles numbris võtame fookusesse rütmimuusika ainekavad. Palusime kahel bändiõpetajal – Indrek Mällol (Viljandi Muusikakool) ja Martin-Eero Kõressaarel (MUBA) – analüüsida ansambli õppekava ning jagada oma tähelepanekuid ja soovitusi.

Kas teadsid, et? Mairo Marjamaa on õpetanud rütmimuusika teooriat juba üle kümne aasta? Just sellest, tihti keeruliseks peetavast, ent väga olulisest õppeainest, vestles Mairoga Liis Lutsoja. Juttu tuli nii selle vajalikkusest kui ka õpetamisnippidest, mida tasub meeles pidada.

Rubriigis Rambivalgus on fookuses Jaan Jaanson, Saue Muusikakooli kitarriõpetaja, kes on saanud oma muusikalise baashariduse Soomes ja jätkab täna Sauel Iljo Tominga rajatud teed. Jaan jagab oma vaadet muusikale ja õpetamisele – mõtteid, mis kindlasti inspireerivad. Lõppu lisasime veel Mingo Rajandi vestluse Iljo Tomingaga, mida võiks iga muusikaõpetaja aegajalt kuulata.

Kalendrisündmused viitavad selgelt, et õppeaasta hakkab lõpusirgele jõudma – ees ootavad lõpukontserdid, sisseastumiskatsed, festivalid ja suvised muusikalaagrid.

Ivi Rausi-Haavasalu

ERHL-i juhatuse esinaine

2. Õppekavad – intervjuu Martin-Eero Kõressaare ja Indrek Mälloga

Martin-Eero Kõressaar. Foto: Hanna Marii Ilves
Indrek Mällo. Foto: Rene Jakobson

Rütmimuusika näidisõppekava on juba kaks aastat avalik olnud ning soovisime ERHL-i juhatusega õppekavas olevate ainekavade osas erinevatelt muusikutelt ja rütmimuusika õpetajatelt tagasisidet küsida. Alustasime ansambli ainekavast ning palusime Viljandi muusikakooli koosmängu ja ansambli tunni õpetajal Indrek Mällol  ja MUBA rütmimuusika osakonna põhikooli ansambli tunni,- ja maailmamuusika osakonna Brasiilia ansambli tunni juhendajal Martin-Eero Kõressaarel rütmimuusika ansambli ainekavale tagasisidet anda. 

Mõlemad intervjueeritavad leidsid, et ainekava sisaldab mitmeid häid suundi, kuid toodi välja ka kitsaskohti ja võimalusi, kuidas ainekava veelgi paremaks muuta.

3. Rambivalguses – Saue Muusikakool ja Jaan Jaanson

Foto: Tiia Saart

22. märtsi õhtul vestles Ivi Rausi oma õdusas Kadrioru korteris Jaan Jaansoniga, kes inspireerib ja innustab täna noori kitarriste Saue Muusikakooli rütmimuusika osakonnas rütmimuusikast, õpetamisest ja muusikaharidusest.


I.R: Tere Jaan, räägi palun oma muusiku tee algusest.
J.J: Alustasin oma muusikaõpinguid viiuliga, kui olin laps ja elasime Soomes. Kolisime sinna emaga 1989. aastal, olin siis viiene. Viiulit õppisin muusikakoolis kokku 12 aastat. Kitarriga puutusin esimest korda kokku hiljem – see tuli rohkem isikliku huvi ja elulise vajaduse kaudu. Elasin väikeses külas, kus kitarriõpetust polnud just palju saada. Esialgu õpetas mind kohalik psühholoogiharidusega mees, kes küll ei olnud professionaalne muusikaõpetaja, aga väga sõbralik ja toetav inimene. Temaga mängisime peamiselt klassikalist repertuaari, mis mind ühel hetkel enam ei huvitanud, sest olin seda viiuliga juba piisavalt kogenud. Hiljem õnnestus mul leida õpetaja, kes tegeles rütmimuusikaga, mis mind palju rohkem köitis.

4. Kas teadsid, et …? – intervjuu Mairo Marjamaaga

Foto: Sohvi Viik

Mairo Marjamaa on saksofonist, kelle loominguline haare ulatub popist jazzini ning kes tegutseb rütmimuusika teooria-, ansambli- ja saksofoniõpetajana Tallinna Muusika- ja Balletikoolis.
Uurisime Mairolt rütmimuusika teooria õpetamise kohta. Räägime selle õppeaine olulisusest rütmimuusika õppes, tunni ülesehitusest, õppematerjalidest ja paljust muust. 

Kus ja kaua oled rütmimuusika teooriat õpetanud?
Alustasin rütmimuusika teooria õpetamist Saue Muusikakoolis aastal 2007.

Aastal 2012 suundusin Otsakooli teooriat õpetama. Lisaks olen andnud sama kaua ka ansambli tunde ja rütmimuusika saksofoni olen õpetanud aastast 2015. Aastal 2022 suundusin Otsakoolist edasi MUBA-sse.

5. Õpetaja tööriistakast

MUBA rütmimuusika teooria õpetaja Mairo Marjamaa annab väikseid näpunäiteid rütmimuusika teooria tunni paremaks läbiviimiseks:

  • Meeles hoida, et teooria on praktiline!
  • Kõik asjad tuleb läbi mõelda, arutleda, laulda kui ka mängida.
  • Proovida õpilastel hoida tuju üleval kui klassis ei tule kohe välja. Soovitada neil võtta aega, et kambakesi koos asjad välja mõelda, ja toetada üksteist selles protsessis.
  • Jälgida, et tund oleks jagatud nõnda, et jääks aega vähemalt kolmeks teemaks, et tund oleks mitmekesine. Ülesanded võivad olla ühendatud, kuid mitte nii, et teeme ainult järgnevust.
  • Kuulata ja analüüsida koos muusikat. 
  • Õpilased võiksid ise välja mõelda ja teistele õpilastele teha harjutusi, mida õpetaja on teinud. 

6. Kalender

Kutsume teid üles jagama meiega rütmimuusika hariduse valdkonna sündmusi. Saatke info koos lingiga info@erhl.ee

Meistriklassid

Jazzkaare meistriklassid:

21.04 14:00-16:00 rütmimuusika instrumentalistidele workshop, kitarr (Jazzkaar)
Eivind Aarset (kitarr, Norra). EMTA ruum D511

22.04 11:00-12:30 rütmimuusika instrumentalidele workshop, trummarid (Jazzkaar)
Kresten Osgood (trummid, Taani). Muusikaakadeemia klassis D311

23.04 10:00-12:00 rütmimuusika instrumentalistidele workshop, kitarristid (Jazzkaar)
Gilad Hekselman (kitarr, USA). Muusikaakadeemia Orelisaal

23.04 13:00-14:00 Artist Talk, Bill Laurance & Michael League (UK-USA), artistidega vestleb Mikk Kaasik. Von Krahli kohvik

24.04 12:00-14:00 rütmimuusika meistriklass, Aarhus Jazz Orchestra and Karmen Rõivassepp. MUBA Suur kammersaal

Lõpueksamid-kontserdid

20.05 13:00 Viljandi Kultuuriakadeemia muusika õppekava rütmimuusika ja pärimusmuusika erialade lõpetajate diplomikontsertide festival “Finale”, Viljandi Pärimusmuusika Ait. Otseülekanne live.kultuuriakadeemia.ee

25.05 19:00 EMTA Jazz akadeemias. 
Jazzansamblite avalikud kontserteksamid

26.-29.05 16:00 Tallinna Muusika- ja Balletikooli (MUBA) rütmimuusika osakonna avalikud lõpueksam-kontserdid, MUBA Suur kammersaal

02.06 17:00 EMTA jazzmuusika eriala bakalaureuse õppekava avalik kontsert-eksam, EMTA Blackbox

03.06 17:00 EMTA jazzmuusika eriala bakalaureuse õppekava avalik kontsert-eksam,  EMTA Blackbox

Festivalid

01.-02.06 Tallinna laste jazzifestival KRÄSH

06.-07.06 Noorte Rütmimuusika Festival VISIOON

07.06 Koolinoorte laulukonkurss “Koolilaul”, Tartus Tamme Kool

Sisseastumine

09.-11.06 Sisseastumiskatsed Tallinna Muusika- ja Balletikooli rütmimuusika erialadele (põhikool alates 5. Klass, kutseõpe, jätkuõpe)

Varia

24.05 18:00 Gustav Adolfi Muusikakooli bändide kontsert “Meilt ja mujalt eesti keeles” Tallinna kesklinnas Scotland Yardi pubis

11.-13.06 XXVIII Loomingu ja Improvisatsiooni Päevad Saue Muusikakoolis

Suvelaagrid

Muusikalaagrid Rannapungerjal. Rohkem infot -> SIIN.

Rahvusvaheline suvekool Karepal “Laulvad tiivad” Rohkem infot -> SIIN


ASTU ERHL-i LIIKMEKS ja koos saame arendada rütmimuusika tulevikku nii, et rohkem noori jõuaks rütmimuusika juurde ning elamus muusikaga tegelemisest kannaks läbi elu.

Liikmemaks eraisikule on 10€ aastas, juriidilisele isikule 100€ aastas.
Liikmemaksu palume tasuda:

MTÜ Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit
Swedbank EE112200221058420819
Selgituseks: “2025. aasta liikmemaks [nimi] eest”